More
  Ana SayfaELEŞTİRİ“Etik Alkol” Tiyatro oyununun yorumu ile sizlerleyim

  “Etik Alkol” Tiyatro oyununun yorumu ile sizlerleyim

  Tarihte Garip Vakalar, Seninle Evlenir miyim?, Aşka Geldik, Alçalarak Yüksel, Türk müsün canım? v.b gibi bana göre başarılı Tiyatro oyunlarında imzası bulunan Barbaros Uzunöner’in “Etik Alkol” Tiyatro oyununu dün akşam Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi‘nde izleme şansı buldum.

  Söz konusu mizahsa eğer işte size Barbaros Uzunöner. Aslında böyle bir giriş yapmak istemiyordum daha önce yorumu kafamda canlandırdığımda. Ancak mademki oyun içeriğinde usta şairlerde var. Bir kafiyede ben yapayım dedim. Evet oyunun içeriği aslında isminden belli “Etik Alkol”.

  Peki bu oyunda ne var? Hazırsanız sahne gözlemlerimi aktarıyorum. Başkasını bilmem ama ben sahnede, Stand-up Show desem değil, Meddahlık desem değil. Aklı başında, ayakları sağlam yere basan, gayet açık sözlü bir mizah izlediğimi düşünüyorum. Bence bu Mizah Show, kaliteli bir Mizah Show izledik. Bazılarını bildiğimiz, sarhoşluk hikayelerini Osmanlı’dan, Yunan Mitolojisi’ne, Cumhuriyetin ilk yıllarından, günümüz siyasetine pek çok anektod var.

  Mizah, hayatın güldürücü yönünü ortaya çıkaran sanat türüdür. İnsanı gülmeye sevk eder ama bunu yaparken aynı zamanda düşündürür. Eleştirinin başında da söylediğim gibi söz konusu mizahsa Barbaros Uzunöner’in bu işte usta olduğunu bir kez daha gördüm. Arada şiirler ile süslediği kendine has Mizah anlayışı ile yazdığı ve yönettiği bu oyun dün akşam biz izleyenlerinden tam not aldı.

  Peki bu oyunda kimler var? Tomris Uyar, Ömer Hayyam, Neyzen Tevfik, Can Yücel, Aziz Nesin, Cemal Süreya, Edip Cansever, Orhan Veli, Özdemir Asaf, Rıfat Ilgaz, Sabahattin Ali, Aydın Boysan gibi ahlakı ile içen ustalar ve onların anıları var. Daha ne olsun.

  Çok başarılı bulduğum kaliteli bir Mizah Show gösterisi olduğunu da belirterek yorumumu burada sonlandırıyorum. Fırsatınız olduğunda kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

  Genel Yayın Yönetmeni : MURAT KARAKAŞ

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler