More
  Ana SayfaRÖPORTAJEski Yeşilçam Oyuncusu Değerli Oyuncu Mustafa Ramazan Çalfa ile samimi ve keyifli...

  Eski Yeşilçam Oyuncusu Değerli Oyuncu Mustafa Ramazan Çalfa ile samimi ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik

  Uzaktan baktığınızda fazlasıyla aktif ve oldukça eğlenceli, biraz yakınlaştığınızda ise ne düşünüyorsa ‘dan’ diye yüzünüze vuran, ne hissediyorsa filtresiz gösteren bir adam Mustafa Ramazan Çalfa . Öyle ki, içinde olduğu sektörün içinde evrilmek yerine meydan okurcasına ‘ben böyleyim’ diye bağırmayı seçiyor.

  Oyunculuk onun için yaşama tutkusu, ömrünün sonuna kadar bu şekilde var olmak istediğini söylüyor.

  Yıllarını sinemaya adamış birden fazla projede bir çok karaktere hayat veren türk sineması emektarı güzel ve değerli bir insan Mustafa Ramazan Çalfa ile sanatsal faaliyetler takipcileri için sohbet ettik.

  Bize Kendinizden Bahseder misiniz ?

  Yılllardır emek vermiş bir yeşilçam oyuncusuyum, 25 senemi verdim oyunculuğa, birçok sinema filminde rol aldım , İbrahim Tatlıses ile çalıştım, tarkan serisinde Kartal Tibet ile beraber rol aldım, Kara Murat, battalgazi filmlerinde Cüneyt Arkınla beraber rol adık. Halen sektördeyim, oynuyorum devam ediyorum, yeni projeler geldikçe değerlendiriyorum, uygur Film  oyuncusuyum Murat Uygurun Suriyeden Kaçış ve Bir Umut filminde rol aldım, en son Kurtlar Vadisi Vatan filminde rol aldım Necati şaşmaza (polat alemdar) çok teşekkür ediyorum buradan sayesinde evime ekmek götürdüm, yeşilçam dönemi kapanınca bir çok arkadaşım ve ben açıkta kaldık zor dönemler yaşadık. Ama onurumuzla yaşadık bu sıkıntılı dönemi. Kimseyi gasp etmedik. Kimsenin dükkanı’nı soymadık ve el açmadık, inanır mısınız dünyaya gelsem tekrar yine oyuncu olurdum, yine bu işi yapardım. Çünkü bu iş bir tutku, bir sevdadır. Kanınıza bir karışmaya görsün bırakmanız imkansız.  Sinemanın bitişi bizim üzüntümüz haliyle.  Yeni bir televizyon dizisi, furyası var artık, bu furyalarda da, ne yazık ki bizim eski Yeşilçam’da yıllanmış, şarap gibi olmuş oyuncularımıza, değerli, çok büyük oyuncularımıza yer vermiyorlar. Yani onlara bir cephe almışlar sanki. Yani her dizide, her filmde, en azından bir sinema oyuncumuzun bulunması lazım.

  Onlardan alacağı, öğreneceği çok şey var gençlerin. Buna ilgi göstermiyorlar.  Geçmişe baktığımda bugün insanlar, senaryolar, yapımcılar yönetmenler değişti, değişmeyen kalmadı ki,artık roller teklifler gelmiyor, Yeşilçamdaki bizler açlıktan sefillikten ölsek ne var diyecekler, öyle bir durum. Devlet bize sahip çıkıyor sağ olsun, Yeşilçamın bazı insanlarına özel olarak yardım ediliyor ama baş rollerde oynamamış yan rollerde veya figüran olan sanatçılar hor görülmeye devam ediliyor.  baş roldekiler hatırlanıyor ama diğer sanatçılar unutuluyor. Cüneyt Arkın yıllarını verdi şu an hasta sonra Kartal Tibet Allah acil şifalar versin, eski oyuncular teker teker rahmetli olmaya başladı kalanlar 3-5 kişi ( Nuri Alço, Coşkun Göğen,Kadir İnanır )hepsini çok seviyorum saygı ve hürmet duyuyorum başımızın tacı bu insanlar, en çok çalıştığım yönetmenler Osman Fahir Seden, Murat Uygur şu an onlardan başka yönetmen göremiyorum.

  Sizin dünyada kendinizi en çok ait hissettiğiniz yer neresi?

  Benim için İstanbul, İstanbul’da yaşamak, İstanbul’da yaşlanmaktır. bağımlılık yapar bu şehir insana, tutkunluk yaratır. İstanbul’da doğdum. İstanbul’un kenar semtlerinden biri olan Talat Paşa Okmeydanın’da çocukluğum ve gençliğim geçti Şişli, Sıra cevizler buralar benim yaşama alanım.

  Birlikte oynamak istediğiniz oyuncular var mı?

  Ahu Tuğba ile bir projede yer almak isterim, diğer başrol oyuncuları ile birlikte rol alma şansım oldu bir tek Ahu Tuğba ile çalışmadım.

  Oyunculuğa olan merak ve ilginiz ne zaman ortaya çıktı?

  Ben askere gitmeden Melek Filmde çalışıyordum, başlangıçta ışıkçı idim Osman Fahir Seden beni keşfetti sağ olsun.

  Son izlediğiniz sinema filmi?

  Kurtlar Vadisi Vatan, Kara Murat, Battalgazi filmlerini her seferinde izliyorum

  Sizin kurallarınız var mı?

  Benim bir kuralım yok ama setteki kurallara uyarım karakter tercihimde yok her karakteri oynarım seve seve.

  Oynamak istediğiniz özel bir karakter var mı?

  Baba rolü oynamak istiyorum, babacan, sevimli yada sağlam bir kötü adam olabilir rol ayırmıyorum genelde.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler