More
  Ana SayfaELEŞTİRİ“Çok zeki ve mükemmel bir hikaye” Joko’nun Doğum Günü tiyatro oyunu...

  “Çok zeki ve mükemmel bir hikaye” Joko’nun Doğum Günü tiyatro oyunu yorumu

  19 Aralık Perşembe Akşamı Profilo Kültür Merkezi Sahnesi‘nde izleme şansına eriştim. Yolcu Tiyatro’nun Joko’nun Doğum Günü isimli bu muazzam oyununu… Oyun hakkında biraz araştırma yaptım gitmeden önce siz değerli takipçilerim için.

  Yine sizleri aydınlatacağımı umut ederek detayları aktarmaya başlıyorum keyifli okumalar.

  Oyun Fransız yazar Roland Topor (Roland Topor, Fransız oyun yazarı, ressam, şair, yönetmen ve film yapımcısı. Fransız sanat hayatının önde gelen isimlerinden olup, eserlerindeki sürreal yaklaşım ile dikkat çekmiştir. Roland Topor, 1976 yılında Roman Polanski tarafından filme uyarlanan Kiracı adlı romanın yazarıdır). Tarafından ilk olarak roman olarak yazılmış ve yayınlanmış.
  Daha sonra bir tiyatro metni olarak düzenlenerek sahneye uyarlanmış. Hikaye, insanları sırtlarında taşıyan, onu bir varoluşsal benzetme veya sadece bir yaşam hikayesi olarak kabul eden işçilerle ilgili, gerçekten izlenmeye değer.

  Gelelim benim dün akşam sahnede gördüklerime … Gerçek anlamda Fiziksel olarak oyuncuları çok fazla yoran, performans isteyen zor bir oyun Joko’nun Doğum Günü.

  Oyunda gördüğüm bir başka detay ise arka planda bir projeksiyon yardımıyla mekanlara ait görseller ve animasyonlar gösterilmesi. Projeksiyon haritalama (projection mapping) yöntemi kullanılmış. Değişik bir deneyim oldu bana da… Sahnede değişen mekanlar için çok fazla dekor nesnesi kullanılmıyor zaten Fiziksel olarak oyuncuları yeterince zorluyor bir de dekor değiştirme ile uğraşsalardı halleri nice olurdu diye düşündüm izlerken. Oyuncu performansları, koreografi, dekor ve müzikler inanılmaz bir seviyede.

  Yazının başında da bahsettiğim gibi zor bir absürt tiyatro eseri. hem sahnelenmesi hem de içeriğinin en iyi şekilde aktarılabilmesi açısından dolayısıyla böylesine ayakları sağlam yere basan .İyi bir metni hak ettiği şekilde sahnelediği için oyunun yönetmeni Ersin Umut Güler’i tebrik etmek boynumuzun borcu.

  Erdem Kaynarca, Cenk Dost Verdi, Yasemin Ertorun, Burak Üzen, Elif Arman, Sercan Dede,
  Seyhan Gülbahar, Özlem Yılmaz’dan oluşan oyuncu kadrosu içinde oyunculuklardan özellikle Wanda rolündeki Yasemin Ertorun, Joko rolündeki Erdem Kaynarca, oyundaki doktor rolüne hayat veren Cenk Dost Verdi takdire şayan bir performans ile biz izleyenleri büyüledi . Ancak Burak Üzen, Elif Arman, Sercan Dede, Seyhan Gülbahar, Özlem Yılmaz’ın içinde…Rolünü zayıf oynadı, başaramadı diyeceğim kimse yok hepsi gayet başarılıydı. Sadece bu üç isim oyunun konusu itibarı ile daha ön plandaydı. Kısacası ışık hareketleri, özenle seçilmiş müzikleri, sahne kullanımı ve muhteşem oyunculuklarla böyle zor bir metni nefis bir şekilde aktarabildikleri için bütün ekibi A dan Z ye… Siz tiyatro severler ve sanatsal faaliyetler takipçileri huzurunda bir kere daha kutluyorum.

  Dip Not : Güldürmeli, fazla kafa yordurmayan oyun arıyorsanız o oyun Joko’nun Doğum Günü değil. toplumsal bir gerçeği en absürt ve rahatsız edici biçimde anlatıyor. Alabildiğine sert, acımasız, gerçekçi ve bir o kadar da grotesk. 2016-2017 sezonunda 7 farklı tiyatro ödül jürisinden toplam 13 dalda ödül aldığınıda eklemek isterim.

  Şimdiden iyi seyirler dilerim.

  Genel Yayın Editörü : MURAT KARAKAŞ

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler