More
  Ana SayfaELEŞTRİCAPTAIN MARVEL KİMDİR?

  CAPTAIN MARVEL KİMDİR?

  Avengers Infınıty War filminin son fragmanından da gördüğümüz kadarıyla Captain Marvel, Endgame filminde de yer alacak. O halde gelin birlikte Captain Marvel’ı daha detaylı tanıyalım.

  Bilindiği gibi Avengers Infinity war filminin After Credits sahnesinde Nick Fury’i sıra dışı bir iletişim cihazıyla görmüştük. Cihazın üstünde Captain Marvel’ın logosunu gördüğümüzde, Captain Marvel’a yardım çağrısı yapıldığını ve sonraki filmde sinematik evrenin en güçlü kahramanını izleyeceğimizi anlamıştık. Peki kim bu Captain Marvel? Thanos ile başa çıkabilmek için neden ondan yardım isteniyor?

   

  Marvel çizgi romanlarında birden fazla Captain Marvel olduğunu görüyoruz. İlk Captain Marvel Kree savaşçısı Mar-vell olsa da, biz filme konu olan Ms Marvel yani Carol Danvers’a odaklanacağız.

   

  Boston’da yaşayan Carol, Joe Danvers ve Kree şampiyonu Mari-Ell’in ilk çocukları. Stevie ve Joe Jr. Olmak üzere iki erkek kardeşi var. Bir astronot olmayı hayal eden Carol’ın hayalleri babası ile çakışır. Kadınlara uygun bir meslek olmadığı için kızının astronot olmasını istemeyen Joe Danvers, yaşadığı ekonomik sıkıntıları nedeniyle, Carol’ın başarısına rağmen, sadece en büyük oğlu Steve’in eğitimine devam etmesini sağlar.

   

  Babasının kadınları ve erkekleri eşit görmediği için kendini kanıtlama güdüsüyle harekete geçen Carol, on sekiz yaşına basar basmaz aileden ayrılarak hava kuvvetlerine katılır ve hayallerini gerçekleştirerek kendini kanıtlamak ister. Kardeşi öldüğü sırada eve geri dönse de ne yaparsa yapsın babasına kendisini kabul ettiremez. Carol bir olayda gösterdiği direnç ve başarı neticesinde istihbarata girer. Sonraları ise Nasa’dan teklif gelir ve Nasa’nın en genç güvenlik amiri olmayı başarır. Nasa’da Kree teknolojisi kullanan bir robotu araştırmak üzere kurulan ekibe katılır ve burada iş arkadaşı Dr. Lawson ile tanışır. Daha sonraysa iş arkadaşının Captain Mar-Vell adında bir Kree olduğunu öğrenir. Fakat bu durum ilişkilerine hiçbir şekilde zarar vermez. Captain Mar-Vell, Carol’ın hayatını defalarca kez kurtarır. Captain Mar-Vell’ın en büyük düşmanlarından biri olan Yon-Rogg adında bir Kree bu ilişkiyi fırsat bilerek Carol’ı kaçırır ve yasak bir Kree teknolojisi olan Psyche Mahnitron adlı bir aleti onun üzerinde denemek için Carol’ı kullanır. Aletin patlamasına engel olamayan Captain Mar-Vell, Carol’ı korumak için kendini siper eder ve bu sırada Captain Mar-Vell’in genleri Carol’ın genleriyle karışır. Bundan sonra yarı kree olarak hayatına devam edecek olan Carol bir süre bu durumun etkilerini fark edemez. Daha sonra durumu fark eder ve Nasa’dan ayrılmak zorunda kalır. Alt benliğini kontrol etmek için uğraşan Carol, bu süre içerisinde Nasa’da tanık olduklarını ifşa eden bir kitap yazar. Kitabı çok beğenilen Carol, bir taraftan editörlük yaparken diğer taraftan da Avengers’a katılarak süper kahramanlık yapar. Tabii burada da belalar peşini bırakmaz. Çizgi roman dünyasının kötü karakterlerinden biri olan Marcus (Immortus’un oğlu), Limbo adlı cehennemvari bir boyuta Ms. Marvel’ı hapsederek ona tecavüz eder. Bu hazin olay sonrası Ms. Marvel’ın bir çocuğu olur.

  Captain Marvell’ın Süper Güçleri:

  – Carol, 70 tonu bile rahatça taşıyabilecek fiziksel güce sahip bir karakter.

  – Aldığı darbelere karşıysa olağan üstü bir dayanıklılığa sahip.

  – Spiderman’den tanıdığımız örümcek hisleri sayesinde olacakları önceden tahmin edebilme ve tehlikeleri sezebilme gücüne sahip.

  – Zehirlere karşı bağışıklığı var

  – Enerji absorbe edebilme gücüne sahip. Bu şekilde hızla  iyileşebiliyor. Dahası, enerjiyi manipüle edebiliyor.

  – Molekülleri kontrol edebiliyor.

  – Uzayda bile uçabiliyor.

  – Foton ışını patlatabiliyor.

  – İnanılmaz derecede hızlı olmasının yanında süper reflekslere de sahip bir karakter. Tabii son derece (ses hızında) hızlı olduğunu da ekleyelim.

  Captain Marvel filminde onun güçlerini nasıl kazandığını, zayıf noktalarını, hırslarını, karakteristik özelliklerini tanıyacağız. Elbette filmde olaylar çizgi roman ile tamamen aynı olmayacak. Yine de karşımıza çıkan karakterleri daha derinliğiyle tanıyor olacağız. Bilindiği gibi ilk Infinity War filminde tüm Avengers takımı yenilgiye uğramıştı. Captain Marvel filmini izledikten sonra Thanos gibi dünyanın yarısını tek bir parmak şıklatmasıyla (the decimation), yok edebilecek güçte birinin karşısında ancak Captain Marvel gibi güçlü bir karakter durabilir diye düşünüyoruz. Bu durum izleyicide tatmin hissi uyandırsa da onu nasıl yeneceği hala soru işareti elbette.

  Gülhan Çakır
  @glhn.ca

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler