More
  Ana SayfaGenelBulgaristan Türklerinin köklü tarihine ışık tutacak projeler geliyor

  Bulgaristan Türklerinin köklü tarihine ışık tutacak projeler geliyor

  Kuruluşundan bugüne yaptığı çalışmalarla adından oldukça sık söz ettiren Bulgaristan Türkleri Kültür ve Hizmet Derneği, BULTÜRK, Bulgaristan Türklerinin Köklü tarihini “Kırcaali Efsanesi” belgeseli yapıyor.

  Belgeselin konusu : Kızıl Elma’nın peşinden giden Kırcı Ali’nin Türk Dünyasının yeni başkenti Ahlat’tan başlayan ve Balkanlara uzanan yolculuğunun hikayesi.

  Projeler dedik çünkü belgesel sadece başlangıç ilerleyen süreçte kitap olarak raflarda yerini alabilir. Ayrıca bir de sinema filmi projesi düşünülüyor.

  Ahlat Belediye Başkanı Av. Abdulalim Mümtaz Çoban bu büyük eser için kucak açmış. “Kırcaali Efsanesi” Belgeseli Türk Dünyasının yeni başkenti Ahlat’ta çekiliyor. Selçuklu mimari eserlerinin yoğun olduğu, Türklerin Anadolu’ya ilk giriş kapısı olan Ahlat belgesele ev sahipliği yapıyor. Danışmanlığını BULTÜRK Genel Başkanı Rafet Ulutürk, Prof. Dr. Hayati Durmaz ve Prof. Dr. Ramazan Biçer’in yaptığı bu belgeselin yönetmenliğini, aynı zamanda senaryosunu da yazan, birçok belgesele imza atmış usta bir yönetmen M. Mustafa Şahin üstlenmiş. Kırcaali’yi usta bir oyuncu Hakan Tepe, Kırcaali’nin yanında ki Akça Derviş’i yine usta bir oyuncu Muharrem Fındıcak canlandırıyor.

  Gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalın.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler