More
  Ana SayfaELEŞTRİBiz bize olanların yaratıcısıyız 'Fazilet Mahkemesi' Tiyatro Oyunu yorumu

  Biz bize olanların yaratıcısıyız ‘Fazilet Mahkemesi’ Tiyatro Oyunu yorumu

  Kendi tabirleri ile Sevgi üzerine farklı duygulara seyircisini götüren ‘Fazilet Mahkemesi’ tiyatro oyunu dün akşam Asmalı Sahne’deki yerini aldı. Biz de sanatsal faaliyetler olarak onlara destek amaçlı oradaydık.

  İbrahim Yusuf Yavuz’un Yazıp, Yönettiği iki kişilik oyunda Petek Kırboğa, Muharrem Uğurlu baş rolü üstleniyor. Oyunun can alıcı müzikleri Mia Elif Öcal’a ait.

  Konusuna gelirsek; Bir barakada karşımıza çıkan Güven ve Fazilet, birbirlerinin görmedikleri yüzlerine şahit olurlar. Bir arada olduğumuz insanları ne kadar tanıdığımıza, içimizde sakladığımız sırlara, insanlara açtığımız yüzümüze dair bir hikaye karşımızda. Güç dengeleri nasıl değişir? Bizi güçlü yapan nedir? İntikam hangi koşulda alınabilir? Bulundukları barakada değişen koşullarla bir yolculuğa çıkan iki karakter sonunda nereye varacak? Sevmek ve kabullenmek üzerine bir hikaye.

  Bayağı düşünülmüş, kurgusu da gayet iyi bir metin var karşımızda… Oyun sıradan iyilerin intikamı, kötülerin günahından daha acımasız olacak der gibi başlıyor… Toplumun kültürel yapısı ile alakalı toplumsal bir sistem eleştirisine dönüşüveriyor.

  Bu oyun bir kaç açıdan bakıldığında fevkalâde. Bunlardan birincisi; Ahlak, doğruluk, alçak gönüllülük insan olmanın getirdiği bencillik ve yakınlaştıkça ister istemez karşı tarafı kendine benzetme içgüdüsü gibi insana ait olan insanca bir durumu… Sevgisizlik, aile sevgisi (Erken yaşta evlendirilen kız çocukları önemini yitirmeden yıllardır süren problemlerden birini oluşturuyor mesela). İnsanları oldukları gibi kabullenmek gibi bir sürü temel duygu ve ruh halini ustalık ile Karıştırarak bize sunuyor olması. ikincisi ve en önemlisi… Bayağı düşünülmüş, kurgusu da gayet iyi bir metin dedim ya az önce… İnsana acayip bir keyif veriyor. Bu oyunda oyunculuklar çok iyi metin böylesine iyi olunca. Yani Petek kırboğa ve Muharrem Uğurlu’nun performansları’da eklenince izlemeye doyamacağınız bir daha izlemek isteyeceğiniz bir seyirlik oluveriyor.

  Dip Not: Pandemi sürecinde ve sonrasında hayatta kalma mücadelesi içinde olan Asmalı Sahne’nin kurucuları Petek Kırboğa ve Muharrem Uğurlu dik duruşlarından ve sanata sahip çıkmalarından dolayı ayrıca bir tebriği hak ediyor bana göre… Ve tabi ki onlar gibi sanata sahip çıkan herkes hep var olsun.

  Genel Yayın editörü Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler