More
  Ana SayfaRÖPORTAJBaşarılı Yönetmen ve Oyuncu Gökmen Yıldız ile yeni filmi Yüzüğün Sırrı ve...

  Başarılı Yönetmen ve Oyuncu Gökmen Yıldız ile yeni filmi Yüzüğün Sırrı ve kariyeri üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

  Sinema, fotoğraflara ruh kazandırmış bir sanat dalıdır ve sanat dalları arasında daha diri bir görünüme sahiptir yaşı itibarı ile. Günümüz sinemasında yönetmenlerin üslupları akımlar kadar etkileyici ve taraftar sahibidir. İnternet bir kez daha yanı başınızda sizi bekliyor ve bu kez de sinema dünyasının kapılarını ardına kadar aralıyor. İyi bir film izleyen kişiye göre değişir. Herkesin beklentileri farklı. Fakat yine de hitap ettiği, ulaşmayı amaçladığı kitleden beğeni almış olması çok önemli. Öyle bir bitmeli ki film bitince yerinizden kalkamayıp bir süre etkisinden kurtulmaya çalışmalısınız. İşte böyle filmler yapmaya çalışan ve bana göre de başaran bir isim olan.

  Yönetmen ve Oyuncu Gökmen Yıldız ile yeni filmi Yüzüğün Sırrı ve kariyeri üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

  Okurken bizim kadar heyecan duymanız dileği ile.

  Benim sorularımı yanıtladığı için buradan Gökmen Yıldız’a çok teşekkür ediyorum şimdi röportajımıza geçiyoruz ;

  Bize biraz kendinizden bahseder misiniz ? Yaşınız , tuttuğunuz takım, memleketiniz ,burcunuz,  sevdiğiniz yada  sevmediğiniz şeyler aklınıza ne geliyorsa ?

  Gökmen Yıldız : Ben 1980 İstanbul  doğumluyum .Memleketim Ardahan .Takımım  Galatasaray..Balık  burcundayım.. Çok şükür hala bekarım :))) Film izlemeyi  , her sabah spor yapmayı koşmayı ,yüzmeyi  ve şarkı söylemeyi  seviyorum. Aynı zamanda Klavye (org ) çalmak müthiş bir şey beste yaparken kullanıyorum. Sevmediğim şeylere gelirsek neyse yaz yaz bitmez bu kısmı pas geçelim :))

  Oyunculuk ve yönetmenlik hikayeniz nasıl başladı?

  Gökmen Yıldız : Uzun yıllar  sahnelerde şarkı söyledim. Çok eskiden  bir albümde yapmıştım , şarkı söylemeyi çok seviyordum hala da öyle ,yalnız  internet  çıktıktan sonra o kadar çok şarkıcı çıktı ki önüne gelen  şarkıcı oldu , zaten albüm piyasası da bitti , şimdi  15 – 20  Bine bir albüm yapabiliyorsun  ama eskiden öylemiydi !  İnsanlar albüm sevdasına evlerini satabiliyordu çünkü çok para gerekiyordu …

  Son  7 senedir  Sinema aşığıyım…  Bir çok film yaptım  aynı zamanda da oyunculuk  yapıyorum .Sinema sevdası aslında çok eskilerde başladı bende , çocukluğumdan beri bir çok film  izledim hala da yerli ve  yabancı hiç bir filmi kaçırmam , elimden geldiği kadarda  sinemaya gitmeye çalışırım ,oranın havası başka oluyor.

  Yönetmenliğe başlamamın hikayesi ise  şöyle ; 7 yıl önce elime bir kamera geçti ,sıkıntıdan  arkadaşlarla “ne yapalım “ diyorduk  “hadi film yapalım”dedik , gerçi ilkin işin ciddiyetinde değildik…  “Psikoloji” diye bir amatör film yaptık ,baktık ki çok eğlenceli  öylece  devam ettik şaka gibi ama gerçek bu.. Daha sonra zaten  yaptığım bu amatör filmlerin  bir çoğu bir çok haber kanalına konu  oldu , küçük bütçelerle yaptığımız  filmler haberlere gazetelere malzeme olmuş  ve  ses getirmişti. Daha sonra Görüntü yönetmenliği yaptığım  Cızırtı isimli kısa film 6. Lions Uluslar arası kısa film yarışmasında en iyi film seçildi… Son 3 yıldır yaptığım 3 film haberlere çıktı. şaka maka arkadaşlarım ve ben  başarıyorduk , yalnız parasızlıktan filmlerimde  istediğim  kaliteyi yakalayamıyordum  ve bu yüzden  sadece İnternet üzerinden izletebiliyorduk  ama şöyle bir gerçek var ki orda da bayağı bir izleyici kitlesi yakaladık  filmlerim seyrediliyordu.. Deli Seyit  filmimiz bunun  bir örneği    eğer  reklamsa bu film   benim  ve arkadaşlarımın bayağı bir reklamını  yaptı , çok tebrik aldık iyi  film yaptığımızı  ispatlamıştık   ve gerçekten de sokakta orada burada ,  bir çok kişi beni tanıyor pazarda   çarşıda  büfede   Kadiköy de  Esenlerde Gebze de  anlıyacağınız her yerde illaki bir iki kişi çıkıp  beni tebrik ediyordu…

  Bir gün Allah nasip ederde  bir şansım olursa, istediğim koşullarda  bir film çekebilirsem, inanıyorum ki kendimi tamamen  ispatlayacağım… Bu bir heves değil aşktır bıkmadan yılmadan Sinemaya koşmak pes etmemek ,   benim tek bir hedefim var oda Sinema…

  Bonzai ,Kağıtçı, Deli Seyit, Baykuş gibi drama ve aksiyon-macera tadında filmlerin yanı sıra Rambo ile Rocky, Piskin Abi, Avanak Üçkağıtçılar gibi komedi ağırlıklı filmlere de imza attınız senaryo yazmak kolay olmasa gerek bu hikâyeler nasıl ortaya çıkıyor ?

  Gökmen Yıldız : Çocukluğumdan bu yana  güçlü bir hayal dünyam olmuştur . Senaryoları da hep böyle yazıyorum … Senaryo yazdığınızda  seyircinin senden istediğini vermelisin  film sıkıcı  olmamalı , yeri geldi mi şaşırt , yeri geldi mi ağlat, yeri geldi mi heyecan ,akıcılığı iyi tutturmak seyirciyi yakalamak çok önemli , Seyirci ters köşe olmaya bayılır onlara bunu tattırmak gerekir  , mest etmelisin onları…

  Sinemaya gönül vermiş  yeni oyuncu ve yönetmen adaylarına tavsiyeniz nedir ?

  Gökmen Yıldız : Yeni arkadaşlara tavsiyem ..  Şimdi bana mesajla ulaşan bazı arkadaşlar diyor ki oyuncu olmak istiyorum ben onları kırmamak için bir şey diyemiyorum hadi bana  ben oyuncuyum filmde oynamak istiyorum deseler bir şey söyleyebileceğim de , e  şimdi sen daha oyuncu değilsin kamera bilmiyorsun  tecrüben yok ben ne yapabilirim ki ? çoğu diyor ki yaparım kendime güveniyorum işte bu öyle olmuyor. Filmde oynamak  evde tek başına  aynanın karşısında oynamaya benzemiyor.. Kamera önü  eğitimin olacak karşında 40 kişilik ekip var , kameralar var , bir de meraklı seyirciler illaki oluyor   hadi oyna bakalım ! insan heyecanlanıyor  , bazen iki kelimeyi bir araya getiremiyor… Bence  ilkin  gidip bir tiyatroya yazılmalı  ,  yada  oyunculuk eğitimi veren yerlerden  eğitim … İnanın  o dizilerde gördüğünüz başroller yada ne bileyim oyuncular  sanıyormusunuz ki bir anda oralara gelmişler  oynamaya başlamışlar !   hayır ben çoğunu biliyorum  , kimi  5 sene  kimi 8 sene  kimi 10 sene ne eğitimler alıyor da oralarda oynuyorlar … Anlayacağınız  mücadele etmeden  başaramazsınız ,emek vermelisiniz   Bende 7 senedir uğraşıyorum ama hala ben oldum demiyorum.

  Yönetmen adayı arkadaşlara da söyleyebileceğim  ,sadece  birkaç  can alıcı şey ,gerisi onlara kalmış hani derler ya her ustanın  yemek  lezzeti farklı olur  onun gibi bir şey…. Sadece ellerindeki ekipmanlarla olmaz bu iş . İlkin  bir montaj programı kullanmayı bilmeliler kurguyu rahatça  istedikleri gibi yapabilmeleri  için ,karakterlere uygun tipleri iyi seçmeliler ve  olabildiğince iyi oyuncuları bulmalılar, hani  hiç oynamamış ne bilim bu işe  gönül vermemiş bir arkadaşını oynatmamalılar çünkü bu  arkadaşları  sete bir iki gün gelir ,üçüncü gün  öff püff demeye başlar  ve  istediğiniz gibi de oynayamazlar, sonrada adınız çıkar deli yönetmene zaten dikkat ettiyseniz bütün filmlerde yönetmen rolü oynayanlar   hep sinirli asabi yönetmen rolü  oynarlar . Aslında bir tiyatro kursu veren  yerlere gitseler bir çok iyi  gönüllü oyuncu  bulabilirler .. Neyse fazla uzatmayayım Senaryoya bakılır senaryoya göre malzemeler ayarlanır  sonra  iş planı çıkarılır oyunculara  ,teknik ekibe ve mekan sahiplerine bu iş planına göre randevu verilir ,kostümlerde aynı şekilde ayarlanır ,kısacası kafanızı çok yormanız gerekiyor…  En  önemli  3  şey  Mekanlar ,Oyuncular ,Kostümler ….

  Bir de size soralım Gökmen Yıldız sette nasıl bir yönetmen?

  Gökmen Yıldız : Öncelikle sette güçlü ve sabırlı olmalısın. Ben genellikle arkadaşlarımla şakalaşır gülüp eğlenirim, eğlenceli tarafından bakarım. Ama yeri geldiği zaman da Deli yönetmen olabiliyorum.

  Örnek Aldığınız Yada Takdir Ettiğiniz Yönetmen Yada Oyuncular Var Mı ?

  Gökmen Yıldız : Var… Aslında beni çok yadırgayan oldu ya yönetmen ol  , ya oyuncu  yada senarist ol diye ama bu üçünü de aynı anda yapan dünyaca ünlü o kadar çok insan var ki mesela Sylvester Stallone.. rocky 2  ve diğer serilerinin hem başrol oyuncusu  hem senaryosunu yazdı hemde yönetmeni kendisidir. Hatta rambo 4 . Ve daha bir çok  bu adamı severim.  Sonra Cüneyt Arkın’ ın da bir çok filminin yönetmeni kendisidir Cüneyt Arkını da çok severim. Şener Şen, Kemal Sunal yönetmen olarak Natuk Baytan , Kartal Tibet’i severim senarist olarak Sadık Şendil efsane…Sylvester Stallone ile ilgili görsel sonucu

  Eski yeşilçam filmlerine göre , yeni türk filmlerini nasıl buluyorsunuz ?

  Gökmen Yıldız : İyi yapılan filmler var şu an  ama çok az hemde çok, anlayacağınız  yeterli değil . Çoğu film fiyasko oluyor… Yazık o kadar emeğe…

  Son film Yüzüğün Sırrı hakkında ne söylemek istersiniz?

  Gökmen Yıldız : Yüzüğün Sırrı filmimizin  baş rolü  eski usta Tuncay Akçadır. Film fantastik bir film .  İmkansızlıktan  çekimlerde yeterli olamadığımız yerler çok oldu ama senaryo olarak kesinlikle çok başarılı buluyorum. Genel olarak filmde  çok güzel..

  Gelecekte bir albüm yada film dizi çalışmaları var mı?

  Gökmen Yıldız : Albüm düşünmüyorum. Filme gelince artık daha  profesyonel  filmler yapmak istiyorum o yüzden  biraz bekleyeceğim.

  Bu güzel röportajdan dolayı size teşekkür ediyoruz ve umarım hayatınız boyunca istediğiniz  her şey olur Gökmen Yıldız.

  Gökmen Yıldız : Ben teşekkür ederim. Senin yerin ayrı biliyorsun.

  https://www.youtube.com/user/gokmenyildizable

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

   

   

  3 YORUMLAR

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler