More
  Ana SayfaELEŞTRİAk’la Kara ‘’Döktür Bi Şekspir’’ oyununun yorumu ile sezonu açıyorum

  Ak’la Kara ‘’Döktür Bi Şekspir’’ oyununun yorumu ile sezonu açıyorum

  2020 Mart ayından beri tiyatrolar seyircisinden uzak kalmıştı İnsanları bireysel karantinaya zorlayan korona salgını ülkemizde de sosyal ve kültürel hayatı İşlemez duruma getirmişti nihayet normalleşiyoruz Yaşasın!

  Ekim ayının gelmesiyle tiyatro sezonu da başlayacak inşallah. Tiyatrolar sırayla perdelerini açmaya hazırlanırken, Tiyatro Ak’la Kara ‘’Döktür Bi Şekspir’’ isimli yeni oyunuyla 16 Ekim Cuma günü sezona merhaba demiş oldu. Ben de böylece oyun izleme sezonumu açtım.

  Açılış için Tiyatro Ak’la Kara’yı seçtim. Yoruma geçmeden önce siz değerli Tiyatro severlere oyunun konusundan kısaca bahsedeyim Savaş Özdural, Özdemir Çiftçioğlu, Fatih Gülnar … William Shakespeare’in 37 oyununu sadece 75 dakika ve tek perdede çok farklı bir yorumla oynuyorlar.
  Şarkı söylüyor, dans ediyor, kılıktan kılığa girerek bize yaşadığımız tüm sıkıntıları unutturacak bir kahkaha seline sürüklüyorlar…


  Yüzyıllarca zaman öteden kalbimize dokunan cümleleriyle aşkın trajedisini yazan adam William Shakespeare, dünyanın en seçkin drama yazarlarından biri haliyle onu anlamak ve onu anlatmak biraz zor olsa gerek… Her Tiyatro sever gibi bende Shakespeare’e içten içten hayranlık duyuyorum.
  Oyunların hepsinin de diyaloglarla gösterilmediğini de belirteyim, Shakespeare’in yazdığı oyunlar tabiri caizse şekilden şekile girmiş. Örnek vereyim, Shakespeare’in en sevdiğiniz eserlerinden biri, günümüz de halen izlenmekte olan bir yemek programında veya dinlerken çok eğlendiğiniz bir rap şarkısı olarak karşımıza çıkıyor.


  Sahnede izlerken gülmekten kendimi kaybettiğim anlar oldu. En önemlisi Shakespeare’in 37 oyunu Savaş Özdural, Özdemir Çiftçioğlu, Fatih Gülnar’ın da eşsiz oyunculukları ve dansları eşliğinde … 75 dakika gibi bir sürede sahnede seyircinin de katılımıyla görsel bir ziyafete dönüşüyor… Maalesef başka detay veremeyeceğim. Bizim yaşadığımız deneyimi yaşamanız gerek sürprizi kaçmasın değerli Tiyatro ve sanatseverler.

  Açılış müziğinin sözleri erken yaşta aramızdan ayrılan rahmetli Levent Ünsal’a ait… Sahne tasarımı ve kostümlerede kısaca değineyim… Sahne, gayet sade yani sadeden kasıt böylesine hareketli bir oyunda oyuncuların hareket ve danslarının yoğunluğundan dolayı göz yormamak için tasarlanmış… Kostümler Pelin Turancı Özdural tarafından… Tüm karakterlerin Romeo’dan Hamlet’e, Ophelia’dan Juliet’e kadar büyük bir özveri ile seçilmiş. Bana göre Kılıçlar, iksirler, saç örgüleri oyunların içerik ve anlatımını tamamlıyor.

  Danslar dedik değinmeden olmaz tabi… Danslar; Sahnede inanılmaz emek harcayarak bize seyir zevki yaşatan üç muhteşem erkek oyuncuya ait… Ama tabi bunda da koreograf Ilgın Algın’ın başarısının altını çizerek vurgulamak gerek. Rap müziğin popüler kültürdeki hakimiyetini doğru ele almak önemli bundan dolayı genç yetenek…

  Geleceğimizin umutları olan gençlerimizden Akla kara tiyatrosunun kurucularından Savaş Özdural’ın kızı Maya Özdural’ı tebrik ediyorum.

  Savaş Özdural demişken bilindiği üzere bu oyun Adam Long, Daniel Singer, Jess Winfield’a ait…Çok başarılı bir şekilde günümüze uyarlamış… Kendisini bir kez daha sizlerin huzurunda tebrik ediyorum.
  Yazmaya kalksam daha uzun uzun yazarım ama sizin de bir okuma sınırınız var… yorumun sonuna gelirken tiyatro sezonuna henüz açılış yapmadıysanız harika bir başlangıç yapmanız için ve en önemlisi Coronadan korkmamanız için alınan tedbirleri Tiyatro Akla Kara ile yenilenen salonda sizleri bekliyorlar.

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler