More
  Ana SayfaHABERAdalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

  Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

  Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören Adalet Ağaoğlu, 3 gündür yoğun bakımda gördüğü tedavi sonrasında çoklu organ yetmezliği nedeniyle bu sabaha karşı 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. Boğaziçi Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, “Edebiyatımızın büyük ismi, Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora sahibi değerli yazar Adalet Ağaoğlu’nu kaybettik. Eserleriyle her zaman yaşayacak” denildi.

  Fikrimin ince gülü, Bir Düğün Gecesi, Ölmeye Yatmak, Üç Beş Kişi ve daha nice romana imza atan, 20. yüzyıl Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Adalet Ağaoğlu 91 yaşındaydı. Öykü kitapları, deneme, anı ve roman türünde eserler de yayımlayan Ağaoğlu, eserlerinde toplumsal sorunlara ve bunların bireyler üzerindeki etkilerine değindi. Ağaoğlu tiyatro, öykü ve roman türlerinde birçok ödüle layık görüldü.
  ADALET AĞAOĞLU KİMDİR?

  Adalet Ağaoğlu, 13 Ekim 1929 tarihinde Ankara, Nallıhan’da doğdu. Dört çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu ve tek kızıdır. İlkokulu Nallıhan’da okudu sonra 1938 yılında Ankara’ya taşındılar. Ortaokul ve liseyi Ankara Kız Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1950 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

  YAZARLIĞA TİYATRO ELEŞTİRİLERİYLE BAŞLADI

  İlk defa 1946 yılında Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileri yayımlayarak yazarlığa başladı. 1948-50 arasında Kaynak Dergisi’nde şiirleri yayımlandı.

  SINAVLA ANKARA RADYOSU’NA GİRDİ

  Açılan bir sınavla Ankara Radyosu’na girdi. 1951-1970 yılları arasında Burada ve kuruluşundan sonra TRT’de çeşitli görevlerde bulundu. Kurumun özerkliğine el konulması gerekçesiyle TRT Radyo Dairesi Başkanlığı’ndan istifa etti ve 1970′den bu yana yazarlıktan başka bir işle uğraşmadı.

  MEYDAN SAHNESİ’NİN KURUCULARINDAN

  Ankara’nın ilk özel tiyatrosu olan Meydan Sahnesi’nin kurucuları arasında oldu. Meydan Sahne Dergisi’ni çıkardı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler