More
  Ana SayfaELEŞTİRİGülhan'ın gözünden, Erdem Topuz rejisiyle "Mezarcı"

  Gülhan’ın gözünden, Erdem Topuz rejisiyle “Mezarcı”

  16 Ocak tarihinde Tatavla Sahne’de Erdem Topuz’un hayat verdiği Mezarcı oyunu, sorgulamayı hatırlattığı için izleyenlerden tam not aldı.

  Mezarcı oyununun amacı size hayat ile ilgili birçok konuyu sorgulatması diyebilirim. Oyuna her gittiğinizde farklı bir konu dikkatinizi çekecek ve sizi bu konular üzerine düşündürecek. Hayatın geçiciliği, insanların alışkanlıklarını ve karakterlerini nesilden nesile aktardığı, hayatı sorgulamak gibi pek çok konuyu mezar taşı, kuş, merdiven, ağaç gibi semboller kullanarak anlatıyor.

  Oyunda salıncağın yer alması daha oyun başlamadan önce son derece merak uyandırıyor. Tamam ağacı kuşu anladım da salıncak neden? Diye soruyorsunuz. Oyunu izleyen herkes elbette oyun ile ilgili farklı yorumlar yapabilir. Benim bu konudaki fikrim; salıncağın hayatı sembolize ettiği yönünde. Salıncağın iplerine tutunuruz ve bir gün kopma ihtimalini düşünmeden sallanmanın tadını çıkarırız. Yani hayatın tadını çıkarırız. Bazen ölümle yaşam arasında gider geliriz ama bizi hayata bağlayan iplere sıkıca tutunuruz.

  Ana karakter, mezar taşlarıyla konuşarak bizlere mezarın sahibinin ölmeden önce nasıl bir hayatlarının olduğunu ve öldükten sonra ailesinin nasıl bir hayat yaşadığını karşılaştırma yoluyla anlatıyor. Oyunun çatışması çok güçlü. Ölüm ve yaşam, geçmiş ve bugün, iyi ve kötü, zengin ve fakir gibi pek çok çatışması var. Bu şekilde izleyici kendi hayatından pek çok sahne ile yüz yüze kalıyor.

  Tiyatro sonrası ise, pek çok tiyatrocunun yapması gerektiği gibi, Erdem Topuz oyun hakkında görüşlerinizi dinlemek için sizlere zaman ayırıyor. Bu durum izleyiciyi oyunun sonrasında da farklı bir deneyime sürüklüyor. Oyunun senaryosunu ve yorumunu kendisini hemen hemen her açıdan geliştirmiş bir oyuncudan; Erdem Topuz’dan; dinlemek oyuna farklı bakış açıları da kazanmanızı sağlıyor. Bu anlar yüz yüze iletişimin de gücüyle kendinize yeni bakış açıları ve okuma kabiliyetleri kazandıracağınız dakikalar sunuyor. Son olarak altını çizmek isterim ki Mezarcı oyunu size güzel zamanlar geçirmek için değil, hayatınızda sorunlu olan kısımlara dikkat çekmeyi amaçlıyor. Bu nedenle oyun bitse de sonrasında hayatınızda derin etkiler bırakıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz