More
  Ana SayfaRÖPORTAJ"Popolita" ile Popüler Müzik Listelerini Sürekli Zorlayan Murat Yıldırım İle Keyifli Bir...

  “Popolita” ile Popüler Müzik Listelerini Sürekli Zorlayan Murat Yıldırım İle Keyifli Bir Sohbet Gerçekleştirdik.

  Sınırlarını kendi belirlediği sanat dolu yolda ezber bozan bir öz güven ile yürümeye devam eden, “Popolita” şarkısı ile popüler müzik listelerini sürekli zorlayan Murat Yıldırım İle keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

  Müzik Hikayeniz Nasıl Başladı ?

  “Müzik piyasasına 13 yaşlarında düğün salonu ve pavyonlarda başladım. Çok sayıda ünlülerle sahne paylaştım. 40 yıldır muzik camiasındayım. 18 yıl müziğe küstüm. Sizler gibi güzel dostlarımızın “kendine haksızlık yapıyorsun” diyerek beni tenkit etmeleri sonuncunda, benim müzik Hayatıma tekrar kendi bestelerimle dönmeme sebep oldular. Söz ve müzikleri bana ait olan çok sayıda bestelerim var. Bunlardan biriside şu anda listeleri sallayan. “Popolita” şarkımdır. Nacizane ben çok sayıda dizilerde karakter oyuncusu olarak, internasyonel yabancı bir sinema filminde oyuncu olarak görev aldım. Çok sayıda projelerde yönetmen koltuğuna oturmuş bir sanat adamıyım. Aynı zamanda müzik hocası ve yönetmenim”.

  Size Göre Sektörün Artı Ve Eksileri Nelerdir?

  “Bence artık gerçekçi olalım. Allah rahmet eylesin. “Müzik sektörü denilen bir piyasa kalmadı” denilecek kadarda kalmadı. Şu an sanatçının işi, Kazancı, dijital platformlara ve sizler gibi sanata ve sanatçıya değer veren, haber, magazin yapan kardeşlerimizin desteklerine ve paylaşımlarına kaldı Murat kardeşİm”.

  Boş Zamanlarınızda En Çok Neler Neler Yapmaktan Hoşlanırsınız?

  “Boş zamanlarımda, bazen o anki psikolojime göre, viskimi alırım, kumsala inerim, aklıma güzel sözler gelir, şarkımın sözlerini bitirir, ofise gelirim bestelerim. notaları yazarım MESAM’a gönderirim”

  “Popolita” Şarkısının Sözleri De Size Ait. Şarkının Çıkış Hikayesini, Sizden Dinleyebilir Miyiz?

  Murat kardeşim açık gerçekçi olalım mı? açık yaradan zarar gelmez. Bir gün yolda yürürken güzel bir hanımefendi önümden geçti, hanımefendiye ister istemez gözlerim takıldı. O kadar güzel bir kadındı ki gerçekten gözlerimi alamadım. Aklımdan “sen şimdi bunada beste yaparsın” dedim. Allah vergisi Her uzuv güzeldir. Bazen popüler kültüre de ayak uydurmak lazım. Daha sonra “Popolita” şarkısının sözlerini yazdım ve besteledim. Yapımcı şirkete vermedim, reklamsız haliyle bıraktım sonra baktım ki bodrum da çoğu kişinin dilinde. “Popolita” demeye başladılar. Bu şarkının güzel ve çok neşeli olduğunu, çocukların dilinden düşmediğini söylediler. Bir arabanın yanından geçerken “Popolita” şarkımın yüksek sesle çalındığını duydumve çok mutlu oldum. Ben de şarkımı sizlerin sayesinde müzik sever halkımıza hediye etmeye karar verdim”.

  Klip Çekimi Nasıl Geçti?

  “Klip çekimleri İstanbul Beyoğlu’nda  gerçekleşti, sabaha karşı bitmişti. Etraftaki esnaflar, halkımız bayağı ilgi gösterdiler. Güzel bir şey oldu sanırım, klip deyip geçmeyin kurgu ve sahneleri çok titizlikle hazırlamanız gerekir. Şarkının akışına göre kurgu yapıp anı yaşamanız gerekir. Klibimizi izleyen herkesten güzel notlar aldık ve bizim içinde önemli olan halkın güzel notu”.

  Sizce Başarının Sırrı Nedir?

  Bence başarının sırrı her şeyi kendinde yaşamaktır

  Sanat Anlamında Ne Tür Şeyler Üretmeyi Seviyorsunuz?

  “Öncelİkle halka bir şeyler sunacaksanız. Halkımızın örf ve adetlerİne saygılı olacaksınız ve her insanın yaşamında başına gelmiş ve gelebİlecek olan konuları işleyerek, doğru bir şekilde kurgulayarak düzenleyip, bestelersenİz. Gerçek bİr yaşanmışlık çıkar. Bir sİnema flİm gİbİ düşünün, kurgunuz ne kadar güzel olursa, sahnelerde o kadar gerçekçi olur aynen şarkıların sözlerinin damara kalbe ve aşka geldiği gibi. Bunların dışında sanat anlamında bilinçli öğrenciler yetiştirmeyi seviyorum”

  Sanatsal Faaliyetler Takipçilerine, Bu Yazıyı Okuyacak Olan Takipçilerimize Söylemek İstediğiniz Bir Şeyler Var Mı?

  Sevgili arkadaşlar, sanatı sanat olduğu için sevmeyin. Hayatınıza yön verip sizi mutlu edecek olan sanattır. Sizi motive edecek size ileriyi gösterebilecek sanata, ruhunuza iyi gelene değer verin.”

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz