More
  Ana SayfaRÖPORTAJNamı Diğer “Küçük Ringo” Türk Sineması Emektarı Adnan Karabacak İle Daha Yakından...

  Namı Diğer “Küçük Ringo” Türk Sineması Emektarı Adnan Karabacak İle Daha Yakından Tanışmaya Var Mısınız?

  Çocukluğumuzdan beri yüzlerini hatırladığımız Yeşilçam’ın emektar oyuncuları, canlandırdıkları karakterlerle anıldılar ve hayatımızda unutulmaz izler bıraktılar. Kıymetli bir insan büyük bir değer Adnan Karabacak ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Yıllarını sinemaya adamış güzel ve değerli bir insana konuk olduk Adnan Karabacak ile sanatsal faaliyetler takipcileri için sohbet ettik.

  Sizi Tanımayan Yeni Nesile Biraz Kendinizden Bahseder Misiniz ?

  “İstanbul doğumluyum, ilkokulu bitirdim, ilkokulu bitirdikten sonra bir tamircinin yanında çırak olarak çalışmaya başladım. Sonrasında Türk sinemasında komedi filmlerini çok sevdiğim için hafta sonları film şirketleri ve oyuncuların bulunduğu Yeşilçam Sokağı’na gitmeye başladım. Ve ailem istememesine rağmen fırsat buldukça boş zamanlarımı Yeşilçam Sokağı’nda vakit geçirerek değerlendirdim. Daha o yaşlarda ünlü yönetmenlere kendimi sevdirmeyi başardım. , TRT’nin dizilerinden “Bir Ceza Avukatının Anıları”nda ilk rolümü aldım. Sonrası hepinizin malumu, sinemaya olan tutkum nedeniyle süreç içerisinde tamirci çıraklığını bırakıp, hem set arkasında çalışıp, hem de filmlerde yardımcı oyuncu olarak rol almaya başladım”.

  Sanata İlginiz Var Mıydı ?

  “Sinema merakım vardı, çocukken sinemaya çok giderdim. Haftanın iki günü genel olarak Kartal Tibet ve Filiz Akın filmleri izlerdim. Diğer filmleri de izlemeyi severdim tabii ki. Ayrıca Beyoğlu semtindeki tiyatrolara da gidiyordum, Ali Poyrazoğlu’nun, Korhan Abay’ın tiyatrosu uğrak yerlerimdi”.

  Başta Usta Oyuncu Kemal Sunal Olmak Birçok Ünlünün Rol Aldığı Çok Sayıda Filmde Yardımcı Oyuncu Olarak Rol Aldığınızı Biliyoruz Yaklaşık Kaç Proje ? Genel Olarak Kimlerle Çalıştınız ?

  “Evet Kemal Sunal Mekanı cennet olsun. Bekçiler Kralı filmiyle tanıştık kendisiyle. Rahmetli Kemal Sunal’ın başrolde oynadığı “Bekçiler Kralı” filminde tamirci çırağını, “Gerzek Şaban” filminde mahallenin uyanık çocuğunu, bana lakabımı getiren “Umudumuz Şaban” filminde Küçük Ringo’yu canlandırdırdım. “Yusuf İle Kenan” filminde senaryo gereği Yalçın Avşar’ı bıçakladım. Dile kolay Ferdi Tayfur ve Türkan Şoray gibi ünlülerin de rol aldığı yaklaşık 50 sinema filminde yardımcı oyuncu olarak rol aldım. Sonrasında bizlere hak ettiğimiz değer verilmediği için sinema sektöründen mecburen uzaklaşmak zorunda kaldım”.

  Sinema Sektöründen Uzaklaştıktan Sonra Setleri Özlediniz Mi?

  Çok uzun zamandır maalesef çağrılmadığım için setlerden uzağım. Tabii ki o kadar çok özledim ki anlatamam. Ben Yeşilçam Sokağında oyunculuk uğruna banklarda yatıp kalkan bir insanım. Bendeki bu aşk ölene kadar bitmeyecek. Setleri, Natuk Baytan’ı, Memduh Ün’ü, Orhan Aksoy’u Kemal Sunal’ı başta olmak üzere yaşamını yitiren birçok yönetmen, yapımcı ve oyuncuyu çok özledim. Set benim yaşam kaynağım. Eğer onlar sağ olsaydı bizler hala setlerde oluyor olacaktık”.

  Sizi Daha Çok Kemal Sunal İle Oynadığınız Filmlerden Tanıyoruz. Kemal Sunal Nasıl Bir İnsandı ?

  “Kemal Sunal ile Yeşilçam Sokağı’nda karşılaşalım diye hep beklerdim kendisini. Hiç ayrılmazdım. Tam 24 saat dile kolay! Askere gitmeden evvel onu yakalayıp nezarete atmışlardı. Gittim karakolun kapısında bekledim rahmetliyi. Çok severdim. Onunla beraber oynamakta keyifliydi. Zekeriyaköy’de çekildi o filmler. Set aralarında çay içerdik, sohbet ederdik. Çok güzel zamanlardı”.

  Neden Yeni Projelerden Uzak Kalmayı Tercih Ediyorsunuz ?

  “Aslında ben uzak kalmayı tercih etmiyorum. Ara verdim diyelim. Biz Yeşilçam emektarlarına üvey evlat muamelesi yapılıyor. Tabii bunu neden yaptıklarını da anlamış değilim”.

  Sinemadan Para Kazanabildiniz Mi ?

  “Biz sinemaya aşık, oyunculuğa aşık insanlardık. Karın tokluğuna sete koşup rolümüzü yapardık. O dönemler elimize senet tutuşturuyorlardı. Paramızı almak için senet gününü beklerdik. Zaten aldığımız parayı da aylarca borç aldığımız yerlere dağıtırdık. Biz gerçek anlamda sanat yapıyorduk. Sinemada öyle muhteşem paralar kazanmadık, kimseye de muhtaç olmadık. Ben o günleri çok özlüyorum. Sette herkes aileydi. O güzel günleri unutmam mümkün değil”.

  Şu Anda Neler Yapıyorsunuz ?

  “Yıllardır Kuşadası’nda yaşayan ve geçinebilmek için hediyelik tablo satıyorum. Tek odalı bir evde ve zor şartlar altında geçinmeye çalışıyorum. Yeşilçam’ın birçok emektar oyuncusunun durumu benden farklı değil. Birçok meslektaşımızın cenazesi birkaç kişi tarafından kaldırılıyor. Yani ne sağlıkta varlar, ne de cenaze törenlerinde… Bu duruma gerçekten çok üzülüyorum. Biz Yeşilçam’cılar birbirimize sahip çıkmalıyız. Zaten 5 parmağı geçmeyecek bir emektar oyuncusu grubu kaldık. Ben boş zamanlarımda yaşamını yitiren oyuncu arkadaşlarımın mezarlarını bile ziyaret ediyorum. Mezarlarını temizliyor, dua okuyorum”.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz