More
  Ana SayfaRÖPORTAJAzerbaybaycan'ın Parlayan Yıldızlarından Hayat Malikova İle Sanatsal Faaliyetler Takipçilerine Özel Röportaj.

  Azerbaybaycan’ın Parlayan Yıldızlarından Hayat Malikova İle Sanatsal Faaliyetler Takipçilerine Özel Röportaj.

  “Kitaptan ve ezberden hikâye anlatan kişiler veya olayları taklitli ve temsilli biçiminde gösteren, yani anlattığı hikâyeyi oynayan kişilere “Meddah” denir” diyor. Bize kaynaklar. Meddahlık, taklit ve canlandırmalarla dinleyiciyi eğlendirmek amacıyla öykü anlatılarak yapılan mizahi bir sanat örneği olarak tanımlanabilir. Sadece tek bir birey aracılığıyla sergilenen bir halk tiyatrosu olarak bilinmektedir. Ve geldik günümüze; son dönemlerin genellikle doğrudan iletişim kurabildiği seyirci önünde güldürmek için bir performans sergileyen kişiler stand-up komedyeni olarak adlandırılır. Özellikle günümüzde stand-up yapan insanlara showmen deniliyor. Ama aslında onlar birer “Modern Meddah”. Yeni yılın ilk röportaj konuğu Azerbaybaycan’ın Parlayan Yıldızlarından Hayat Malikova. Erkek egemen stand-up ve komedi dünyasında kendine sağlam yer açan Hayat Malikova ile sanatsal faaliyetler takipçilerine özel bir röportaj gerçekleştirdik.

  Neden Stand-Up?

  “İnsanların yüzünü güldürmek beni cok mutlu ediyor”

  Stand-Up Gösterisine Başlamadan Önce Nasıl Hazırlanıyorsunuz?

  “Bu soruyu aslında benim arkadaşlarıma sormak lazım. Çünkü aşırı derecede gergin oluyorum. Aklımda sürekli göz hafızama yazdığım stand – up mevzularını tekrar ediyorum. Bu gerginlik sahnede ilk alkışları duyduğum anda bitiyor”.

  Seyircileri Güldürürken Seyircilerin Önünde Rahat mısınız? Yoksa Heyecanlı Mı?

  “En basta çok heyecanlı oluyorum tabii ki. Ama seyircilerin ilk gülüş seslerini duyduktan sonra sahnede rahat oluyorum”.

  Stand Up’a Nasıl Başlanır?

  “Ben hep ilk olarak kendimi gömerek başlıyorum”.

  ⁠Bilinçli Komedi Nasıl Yapılır?

  “Bana göre, benim felsefemde, insanların senin için toplandığı yerde bilinçli stand – up yapmak gerekir. Bazen bilinçsiz güldürdüğüm anlar da oluyor. Ama bu genelde arkadaşlarla bir ortamda olduğumda oluyor”.

  Size Göre Türkiye’deki En İyi Stand-Up’çılar Kimler?

  “Türkiye’nin Cem Yılmaz adında bir efsanesi var tabii ki. Ama Tolga Çevik ve Beyaz, stand – up gösterileri yapmasalar da ben onları izlerken çok gülüyorum”.

  Stand-Up Anlamında Amerika, Azerbaycan Ve Türkiye Arasında Ne Gibi Farklılıklar Var?

  “Bence bu üç ulke arasında, Amerika’nin çok önde olduğu aşikar. Çünkü farklı kültürler toplumu söz konusu”.

  Komedinin Bugün Geldigi Yeri Nasıl Anlatırsınız?

  “Çok önceleri insanların komedi anlayışının altında hep bir mesaj yatardı, ve bu daha çok acı gülüş olurdu. Ama şimdi insanlar her konuyu komik hale getirip, hem gülebiliyorlar hem de güldürebiliyorlar”.

  Birazda Dizilerdeen Söz Edelim, Hayatınız Boyunca Kaç Farklı Karakter Canlandırabileceğinize İnanıyorsunuz?

  “Yaşamım boyunca bir çok karakter canlandırabileceğimi düşünüyorum ve en çok istediğim “Deli” karakterini canlandırmak. Bunu bir gün mutlaka yapacağım”.

  Hiç Mesleğinize Dair Pes Ettiğiniz, Geri Çekilmek İstediğiniz Bir Dönem Oldu Mu?

  “Her insan gibi benimde pes etmek istediğim zamanlar oldu. Ama pes etmedim devam daha hırslı, daha güçlü devam ettim”.

  Oyunculuğun Sizi Besleyen Tarafları Neler?

  “Farklı karakterleri canlandırmak, birbirinden farklı karakterlere hayat vermek. Bana olağanüstü bir zevk veriyor”.

  Türkiye’de Tiyatro Seyircisinin Durumu Hakkında Görüşleriniz Nelerdir?

  16 Aralık Cumartesi İstanbul ve 17 Aralık Pazar günü Eskişehir’de, menajerim Elşad Hakverdi sayesinde sanatseverler ile buluştum. Türkiye’de tiyatro seyircisini sıcak ve samimi buldum.gösterimi çok beğenmişler. Beni yeniden Türkiye’de görebilirsiniz çok yakında.

  Şu an bu röportajı Sanatsal Faaliyetler Takipçilerine ulaştıran Hayat Malikova’nın, Türkiye bağlantısını sağlayan menajeri Elşad Hakverdi’ye teşekkür ediyorum.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş