More
  Ana SayfaELEŞTİRİTiyatro Oyun Kutusu Tarafından sahnelenen "Kim Ki Bu Şahika" Tiyatro Oyununun Yorumu...

  Tiyatro Oyun Kutusu Tarafından sahnelenen “Kim Ki Bu Şahika” Tiyatro Oyununun Yorumu ile Sizlerleyim

  Tiyatro Oyun Kutusu’nun “Kim Ki Bu Şahika” tiyatro oyununu, dün Tiyatro Oyun Kutusu Sahnesi’nde izleme fırsatı buldum.

  Serdar Saatman’ın kaleme aldığı ve yönettiği trajikomik tiyatro oyununun, oyuncu kadrosunda; Aynur Mutlucan, Pelin Çelik, Mehmet Ergin, Burcu Durukan, Müslüm Aliyev, Emine Kara, Sertan Aygören yer alıyor.

  Oyunun konusu kısaca şöyle; solistlerin en ünlüsü olan assolist Şahika, önemli bir gecede sahneye çıkmak için kuliste son hazırlıklarını yapmaktadır. Fakat kuliste son hazırlıklarını yapan sadece Şahika değildir.

  Hazırsanız yorumlaya başlıyorum; artık yavaş yavaş sezonu kapatırken, dün yine Aynur Mutlucan’ın daveti üzerine tiyatro oyunu hakkında en ufak bilgim olmadan Tiyatro Oyun Kutusu Sahnesi’ni ikinci defa ziyaret ettim. İkinci ziyaretimden sonra artık Serdar Saatman için söyleyeceklerim kafamda daha iyi netleşti. Öncelikle yıllardır tiyatro seyreden bir tiyatro eleştirmeni olarak belirteyim, herhangi bir tiyatro oyununu sahneye koyan kişiler, sahneye koyarken kendi fikirlerini net olarak belirleyerek, seyircinin beğenisine sunarlar. Seyircilerin oyunu beğenme yada beğenmeme gibi gayet doğal bir özgürlüğe sahip olduklarının farkındadırlar. Bu açıdan tamamen bıçak sırtında olduklarının ve aylarca üzerinde emek vererek çalıştıkları oyunun beğenilmeme riskinin de farkındadırlar. Net olarak belirledikleri fikirlerini sahneye yansıtma biçimleri seyirci tarafından kabul edilemeyebilir. Dozaj iyi ayarlanmazsa, seyirciyi memnun edememe gibi bir olasılık söz konusu. “Kim Ki Bu Şahika” tiyatro oyunu için tiyatro türlerinden ikisinin yani Trajedi ve Komedinin ortak bir noktada buluşması diyebiliriz. Benim sahnede gözlemlediğim en önemli detay Serdar Saatman yazmış olduğu metni ve sahnelerken olabildiğince sade bir sahne dili kullanmış, verilen mesajların aktarımı açısından da ne çok sert, ne de çok yumuşak ikisinin ortası bir dil tercih etmiş. Hakikaten dozajı iyi ayarlamış. Kendince net olarak belirlediği fikir ve anlayışları seyirciye o kadar güzel veriyor ki oyunu izlerken türden zevk almamızı sağlıyor diyebilirim. Oyundaki karakterlerin, karakter analizlerini çok iyi çözümlediğini de gözlemlediğimi söyleyebilirim.

  Oyunculukları da değerlendireyim; öncelikle belirteyim sahnede ikinci defa izleme şansı bulduğum oyuncular var dolayısıyla onları en sona atıyorum. Aylarca üzerinde emek vererek çalıştıkları oyunu tiyatro oyununu ilk defa sahnede seyirci karşısında oynadıkları için tüm ekibin duydukları heyecan bana çok net bir biçimde geçti. Bazı sahne giriş çıkışları olabildiğine hızlı geçti bana göre çeşitli dil sürçmeleri de oldu haliyle ancak oyun sonunda oyunculara da söyledim ikinci, üçüncü temsillerde daha da iyi performanslar sergileyeceklerini düşünüyorum. Dün yine sanata sahip çıkan, tiyatroya gönül veren severek ve misyonuna inanarak çalışmaları açısından sahnede gayet dinamik bir ekip gördüğümü de söyleyeyim. Ve beklediğiniz ana geldim sahnede ikinci defa izleme şansı bulduğum oyunculara geçiyorum; Müslüm Aliyev, sahneye gerçekten çok yakışıyor umarım hak ettiği değeri görür ve dahada iyi yerlere gelir. Burcu Durukan, bana göre sahnede izlemesi keyifli oyunculardan bir oyunda her seferinde farklı karakterlere hayat veriyor performansı normale göre üst düzeyde. Aynur Mutlucan, bana göre şu ana kadar izlediğim her performansında içinde bulunduğu oyunlara katkısı düşünüldüğünde performansını normale göre hep üst düzeyde tutmayı becerebilen bir oyuncu.

  Sonuç olarak ilk oyun heyecanını saymazsak tiyatroya sevdalı bireysel yeteneklerin başarılı performanslarıyla dolu bir tiyatro oyunu “Kim Ki Bu Şahika” tüm emeği geçen herkesi tebrik ederek yorumumu burada sonlandırıyorum.

  Ajandanıza not alın ve izlemeyi ihmal etmeyin.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz