More
  Ana SayfaELEŞTİRİTiyatroname Esatgil Oyuncularının ”Seni Gidi Beni“ isimli oyununu sizler için yorumluyorum

  Tiyatroname Esatgil Oyuncularının ”Seni Gidi Beni“ isimli oyununu sizler için yorumluyorum

  Tiyatroname Esatgil Oyuncularının ”Seni Gidi Beni“ isimli oyunu dün akşam Akatlar Kültür Merkezi’nde sahnelendi ve sanatsal faaliyetler olarak onların yanındaydık.

  Şimdiye kadar yönettiği tüm oyunlarda seyircisi ile arasındaki bağını hiç koparmayan Nami Esatgil’in Yazıp yönettiği Tiyatro oyununda Nami Esatgil’e bu kez Arzu Yanardağ, Murat Tavlı, İpek Tanrıyar, Nilay Dorsa ve Zeynep Buse Kale eşlik ediyor.

  Çapkın Rüştü, üç kadını ayrı ayrı kandırmaktadır. Ve bu kandırmacaya evde yardımcı olarak çalışan kuzeni Düriye alet olmaktadır. Eve gelen elektrik ustasına Düriye’nin yanlış müdahalesi ile elektrik akımına uğrarlar ve elektrikçi ile Düriye’nin ruhları yer değiştirir. Kadınların da eve gelmesiyle içinden çıkılamayacak durumlara sebep olur.

  Yorumlamaya geçmeden önce altını çizmek istediğim hususlar var. Tiyatronun yüzyıllar öncesinden günümüze gelene kadar birçok değişime uğradığını zaten Tiyatroyu yakından takip eden benim gibi sanatseverler biliyor. Geçmişten günümüze kadar güncel kalabilmişse bundaki en önemli etken her zaman yeniliğe açık olmasıdır. Tiyatroname Esatgil Oyuncularının kurucusu Nami Esatgil’in özellikle günümüz tiyatrosunun gelecek ile bağlantısıyla ilgilenmekte olan ve başarısızlığa uğramaktan korkmaksızın cesur denemeler yapan başarılı bir yönetmen olduğunu her seferinde dile getiriyorum. Çünkü başarmanın yolu önce denemekten geçer. Bir Tiyatro oyununun en önemli bileşenlerinden biri seyircidir.

  Sahne izlenimlerimi sizlere aktaracak olursam ; Nami Esatgil’in dün akşam yine biz seyircileri ile arasındaki bağını hiç koparmadan tüm ekip arkadaşları ile son derece enerjik bir şekilde İnteraktif sahneler ile hareket kazanmış ve ilgi çekici bir fars sunduğunu ve bize keyifli bir akşam yaşattığını söyleyebilirim. Ekipteki oyuncuların oyuna kattıkları farklılıklar görünür bir şekilde göze çarpıyor. Bu tabi ki biz seyirciler açısından önemli.

  Oyunda tüm karakterleri bireysel olarak çok beğenerek izledim. İpek Tanrıyar ve Murat Tavlı’yı sahnede bir kaç defa izledim seyirciyle olan iletişimleri mükemmel bana göre her izleyişimde aynı keyfi alıyorum. Arzu Yanardağ’ı Dizilerden ve Sinema filmlerinden takip ediyordum, Tiyatro sahnesinde ilk defa izlemem elbette benim kusurum ancak dün akşam ilk defa sahnede izledim. Büyük keyif aldığımı rahatlıkla söyleyebilirim sahnede gayet rahat, olabildiğince kendisini oyuna katmış. Nilay Dorsa ve Zeynep Buse Kale’yi de sahnede ilk defa izledim sahne enerjileri pozitif bir şekilde biz seyircilerine yansıdı.

  Sonuç olarak benim kişisel düşüncem her zamanki gibi gayet akıcı aynı zamanda eğlenceli bir oyun izlediğim yönünde. Kendimi tekrarlayacağım yine ama. Ortada bir başarı varsa bu tek bir kişinin değil bir ekibin başarısıdır. A’dan Z’ye tüm ekibi başarısından dolayı tebrik ediyorum ve yorumumu burada sonlandırıyorum.

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz