More
  Ana SayfaELEŞTRİ“El Yapımı Aşk” isimli tiyatro oyununu sizler için yorumluyorum

  “El Yapımı Aşk” isimli tiyatro oyununu sizler için yorumluyorum

  “El Yapımı Aşk” isimli tiyatro oyunu dün akşam İlyas İlbey ve Yasemin Yalçın’ın kendi sahneleri olan Bakırköy Sahne 74’de promiyer yaptı. Bizde sanatsal faaliyetler olarak onların sahne heyecanına ortak olmak için oradaydık.

  Çisil Oral’ın kaleme aldığı ve Murat Sarı’nın yönettiği oyunun oyuncu kadrosunda Yosi Mizrahi, Çisil Oral, Taylan Atlıhan yer alıyor.

  Konusundan da kısaca bahsedeyim; Güzel bir hafta sonu geçirmek için, birbirleri ile evli olan sevgililerinin evine gelen barmen Deniz ve şarkıcı Deniz hiç de düşündükleri gibi bir hafta sonu geçirmeyeceklerdir. Tahmin etmedikleri gelişmeler onları beklemektedir. Sevgilileriyle romantik hafta sonu hayali, yerini hem eğlenceli hem de gerilimli bir maceraya bırakır. Birbirlerinin şehir dışında iş gezisinde olacağını zanneden karı – koca gezileri iptal olunca yakalanmamak için kapıyı Deniz ve Deniz’in üzerine kilitleyip evden çıkmışlardır. Evde bir yabancının daha olduğundan habersiz olan ikili ummadıkları bir anda karşılaşırlar. Kim olduklarını saklamak ve birbirlerinin kim olduğunu öğrenmek için pek çok numara denerler. Bu esnada kapının bozulan alarmı yüzünden başlarına dert olan bir güvenlik görevlisi de olaya karışınca işler iyice sarpa sarar. Evden çıkmanın bir yolunu bulmaya çalışırken kendilerini bulabileceklerini hiç düşünmemişlerdir. Evlilikler, boşanmalar, kadın-erkek ilişkilerinin bitmek bilmeyen gizemi, aşk, ihanet, yalanlar ve hayaller. Tüm bu yaşananlar Deniz’in harika bir şarkı yapmasına ve seyirciye Deniz’le birlikte bu şarkıyı söyleyerek hikayesini anlatmasına vesile olacaktır fakat magazin basını tüm bu yaşananları öğrenirse neler olacaktır?

  Yorumlamaya başlıyorum; Günlük yaşamlarımızın içinde bazen kaybolup gidiyoruz. Dolayısıyla ben öncelikle biz seyircilerini tek perdelik oyun boyunca günlük yaşamlarımızın içinden alarak gizem, gerilim ve komedi karışımı bir yolculuğa çıkardığı için oyunun yazarı ve aynı zamanda baş rollerinden biri olan Çisil Oral’a teşekkür ederek yoruma başlamak istedim. Kendi açımdan baktığımda bu kış soğuklarında kafa dağıtmak ve gülmek için akşam saatlerinde özellikle de iş çıkışı ilaç gibi gelen bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

  Aslında “El Yapımı Aşk” isimli tiyatro oyununun alışık olduğumuz yaşamlardan farklı yaşamları olan ve genelde bunları kendi seçen insanları ve genel olarak insanların toplumsal varoluş sorunlarını farklı düzleme oturtmasıyla ilgiye değer bir seyirlik olduğunu düşünüyorum.

  Oyunun yazarı Çisil Oral. İnsanların iradelerinin önemsenmediği bir coğrafyada. Biz seyircilerine ister şarkıcı olsun, ister barmen olsun, isterse güvenlik görevlisi olarak çalışan sıradan normal bir yaşam süren insanların özünü ve iç dünyalarında yaşadıklarını biraz ciddi birazda mizahi bir şekilde irdelemek istemiş. Ayrıca oyunun en başından alkış anına kadar yüksek tempoda ilerlemesi açısından da keyifli zaman geçirmemizi sağlıyor. Tabi ki her oyunun kendince arkaplan da verdiği mesajlar muhakkak olur. Ama almasını bilene. Sadece güleyim eğleneyim diye giderseniz o zaman Tiyatroya gitmenizin bir anlamı olmaz.

  Öncelik olarak rejiden bahsedelim. Oyuncuları ve seyircileri kavrayan bir dekoru var oyunun daha oyunun başında ilk gözüme çarpan detay bu oldu. Cengiz Özdemir’in ışığı ve Orhan Enes Kuzu’nun hazırlamış olduğu müziği de beğendiğimi söyleyebilirim. Murat Sarı bana göre Tiyatro dünyasının önemli isimlerinden. Dün akşam izlediğimiz oyunda. Oyuncu yönetimi konusunda da Türk Tiyatrosunun örnek alması gereken yönetmenlerden olduğunu bir kez daha kanıtladığını düşünüyorum.

  Oyunculara da değinelim ; Çisil Oral’ı ilk defa kanlı canlı izlemenin keyfi benim içim bir başkaydı. Yosi Mizrahi yer aldığı her projede zaten aldığı sorumluluğun altından başarı ile kalkabilen bir oyuncu. Taylan Atlıhan her ne kadar oyunun finaline doğru ikiliye dahil olmuş olsa da yılların tecrübesi ile oyuna renk katmış.

  Yeni sahnelenmeye başlayan bir oyun olduğundan şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Sonuç olarak yıllardır Tiyatro izleyen ve yorumlayan biri olarak söylemek istediğim. Yaklaşık 1,5 saat süren süresi boyunca biz seyircilerini katıla katıla güldüren. Mesaj kaygısı olmayan ama içten içe düşündüren, oyuncularının performanslarıyla büyülendiğimiz. Bizlere dolu dolu, çıtası yüksek, senaryo yazımı açısından kuvvetli, oyuncu seçimi mükemmel, rejiye ve oyunculuklara hayran kaldığımız. Zorlama cümleler ile rahatsız etmeyen, içten ve samimi bir yapım “El Yapımı Aşk” isimli tiyatro oyunu. Fırsat bulduğunuz da izleyin. Kaçırırsanız üzülürsünüz benden söylemesi.

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz