More
  Ana SayfaRÖPORTAJSosyal medyada tanıştığım sanat adına çok yönlü Benim başarı tanımıma uyan cana...

  Sosyal medyada tanıştığım sanat adına çok yönlü Benim başarı tanımıma uyan cana yakın bir isim Can Tural ile harika bir söyleşi

  İnsan yaşamının neredeyse her alanındaki yaygınlığına rağmen Müziği, halen sanatsal bir faaliyet olarak görmüyor ne yazık ki. Müzik, genel tabiri ile sesin ve sessizliğin belirli bir zaman aralığında ifade edildiği sanatsal bir formdur. Şimdiki konuğum Sosyal medyada tanıştığım sanat adına çok yönlü Benim başarı tanımıma uyan cana yakın bir isim Can Tural.
  Hazırsanız başlıyoruz…

  Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

  “İsmim Can Tural… Neden Can Tural derseniz… Ben can kelimesini, yaşamdan, yani ismimin anlamı gibi yaşam kaynağı, yaşatan, yaşamın kaynağından esinlenerek kendime uyarladım”.

  Müziğe olan merakınız ne zaman başladı?

  “Müziğe olan merakım çocukluktan beri heves ile özlem idi”.

  Genellikle ne tarz müzik ilgi alanınızı kapsıyor?

  “Genellikle Türkü, şarkı, sanat müziği dinlerim… Her türlü müziği severek dinlerim.. Müzik benim yaşam kaynağım özüm geçmişim geleceğim demektir… Şiir ve söz yazarıyım, komedyenlik yönlerim de var… Ayrıca tüm şarkı ve türküleri ritmini bozmadan tersten söyleyip okuyabilirim”.

  Müzik dışında başka bir sanat dalı ile ilgileniyor musuz?

  “Kitap okuyorum. Komedyenlik yapıyorum. Oyun havaları eşliğinde her yörede oyunlar eşliğinde şarkı söylüyorum. Tiyatro ile Sinemaya oldukça ilgim var”.

  Kendinizi nasıl tanımlarsınız?

  “Ben kendimi, yani müziği sadece sevmek vede içtenlikten alırım.. Bence gerçek sanatçı, yaratıcı rituellerle iç içe olmalı… Su gibi nefes gibi.. Nefesini vermeli müziğe”.

  Sizce başarının sırrı nedir?

  Bence Başarının sırrı yani en azından benim Başarımın sırrı… İçimdeki insan, doğa ve de güzel olan her şeyden aldığım haz… Bir ahenk yapı ile mizacım ile alakalı bir durum.

  Hayran olduğunuz bir ünlü var mı?

  “Hayran olduğum ünlü çok sevgili İbrahim Tatlıses kendi duygum ve kendi tarzımı da benzettiğim için. Yani kendimce bestelerim tüm türkü ile müzik ritüellerini. Ayrıca gülen yüzü ile hayran olduğum ve çok beğendiğim Malatyalı hemşehrim büyük usta kemal Sunal”.

  Kötü giden bir günün sonunda kendinizi rahatlatmak için neler yaparsınız?

  “Her yerde her şarkı, Türkü mırıldanırım… Dediğim gibi müzikle iç içeyim”.

  Albüm yaptınız mı yada yapacak mısınız?

  “Maalesef henüz yapmadım… Çünkü daha yeniyim yavaş yavaş her şey olacak. Albüm yapmayı düşünüyorum”.
  Bu röportajı okuyan sanatsal faaliyetler takipçilerine son olarak neler söylemek istersiniz?

  “Başta değindiğim gibi şarkıcının olmazsa olmazı… Müzik ile sanat bu güzel ülkemin motiflerine değer renk katar… Müziği ruhunda yaşamalı ve onu kendince ritmleri ile yorumlamalı, severek yapmalı, gönül vermeli. Sanatsal faaliyetler takipçilerini çok seviyorum, sadece onlar için varım, onların mutluluğu için müzik yapıyorum”.
  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz