Araç çubuğuna atla

NOSTALJİ KUŞAĞI

1. çizgi filmler : eski çizgi filmler isimleri ile ilgili görsel sonucuBiz 90 Lar çocukları bu çizgi filmler ile büyüdük : Voltran,lazerion,Heidi, varyemez amca, kalimero, he-man, sheera,küçük lulu, hayalet avcıları, conan, tenten,polis akademisi, hayalet avcıları, richie rich, transformars, miki fare, son dinazor denver, ninja kaplumbağalar, voltran, ayı yogi,casper,dedektif gadget, arı maya, atom karınca, yakari Bu çizgi filmleri şimdiki çocuklar bilmezler ama eskiler çok iyi bilirler.

Çoğumuz televizyonda kanalları dolaşırken, karşısına bir çizgi film geldiğinde “nerede o çocukluğumuzdaki çizgi filmler!” diye iç geçiriyordur. Eski çizgi filmlerin verdiği saflığı, doğallığı şu andakiler veremiyor. Şimdiki çocukların o eski çizgi filmlerin büyük çoğunluğundan mahrum kalmaları çok acı… Gerçi şu andakiler bilgisayarda oyun oynamaktan, çizgi film izlemeye vakit buluyorlar mı, orası da sorulacak başka bir soru tabii.

90’ların çocukları Plastip Show dolasıyla Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Erdal İnönü, Turgut Özal, Tansu Çiller, Necmettin Erbakan gibi siyasetçileri hâlâ hatırlarlar.

Şimdi sizleri eski günleri yâd etmeye davet ediyoruz. Bu yazıyı okurken televizyon karşısında çizgi film izlerken geçirdiğiniz günleri de hatırlamayı unutmayın!


2. Pembe diziler:Yalan Rüzgarı, Marimar,celeste, Cesur ve Güzel, Rosalinda, Maria Mercedes, Vahşi Güzel, Hayat Ağacı, Manuela, Köle İsaura, Zenginler de Ağlar, Zengin ve Yoksul, Maria La Del Barrio, Dallas.

Bir Zamanlar Türk Televizyonlarında Fırtınalar Estirmiş 14 Pembe Dizi ile ilgili görsel sonucu  Bir Zamanlar Türk Televizyonlarında Fırtınalar Estirmiş 14 Pembe Dizi ile ilgili görsel sonucu  yalan rüzgarı dizisi ile ilgili görsel sonucu

 

Genç arkadaşlarımız hatırlamaz, ancak büyük bir çoğunluğumuz anne zoruyla izlemişizdir bu dizileri.

İzlerken ilk başlarda sıkılıp sonra da tiryakisi haline gelmişizdir. Bir dönem tv izleyicisinin de zevklerinin nasıl olduğunu gösteriyor aynı zamanda bu yapımlar.

3. Efsane yabancı diziler : Tek kanallı dönemde başlayan dizi sevdamız bugün de artarak sürüyor. Ancak ne kadar çok yeni dizi izlersek izleyelim eskilerinin yerini hiç bir şey tutmuyor. İşte bir dönem hayatımıza damga vurmuş yabancı dizilerden seçmeler.

ı90'ların Unutulmaz Yerli Dizileri ile ilgili görsel sonucu. 90lar yabancı dizileri ile ilgili görsel sonucu 90lar yabancı dizileri ile ilgili görsel sonucuAtlıkarınca, Muhteşem İkili,kara şimşek, küçük ev, uğurlugiller,mavi ay, dünyalar savaşı, süperboy, cosby ailesi, bonanza, ziyaretçiler, görevimiz tehlike, alacakaranlık kuşağı, alf, tatlı cadı, in living color,benny hil show,a takımı, altın kızlar, uzay yolu, cinayet dosyası.

4. Efsane yerli diziler : kaynanalar,kuruntu ailesi,Perihan Abla, Süper Baba,Ana, Ananın kızı, Bizimkiler,Şaban Askerde, Gülşen Abi,olacak okadar ,karşı karşıya, alıştık artık, karşıyız karşı,mahallenin muhtarları,7 numara, Ayrılsak da Beraberiz,Çarli,Kara Melek,iz peşinde,münasebetsiz muzaffer,biyonik belma,uzaylı zekiye,sihirli safiye, karamelekTatlı Kaçıklar, Baskül Ailesi, Çılgın Bediş, sıdıka, Kaygısızlar, yazlıkçılar.yılan hikayesi. 90'ların Unutulmaz Yerli Dizileri ile ilgili görsel sonucu 

 

 

 

 

90'ların Unutulmaz Yerli Dizileri ile ilgili görsel sonucu90'ların Unutulmaz Yerli Dizileri ile ilgili görsel sonucu

Görsel sonucu 90'ların Unutulmaz Yerli Dizileri ile ilgili görsel sonucuBazen sabahın erken saatlerinde televizyonu açtığımızda denk geliriz eski dizilere. İşte o anlar 90’ları anar içimizi tatlı bir huzur kaplar.

 

 

 

5 : Talk show : 90’lar ayrıca talkshow

yıllarıydı. Mehmet Ali Erbil, aziz üstel talk show ile ilgili görsel sonucuOkan Bayülgen, Beyazıt Öztürk, Cem Özer, Kadir Çöpdemir, Yasemin Bozkurt, Aziz Üstel, Rüstem Batum, Ömer Önder gibiler bu yıllarda popüler oldu. Ayrıca 90’larda Barış Manço, İbrahim Tatlıses,

 

zaga ile ilgili görsel sonucu beyaz show ile ilgili görsel sonucu cem özer laf lafı açıyor ile ilgili görsel sonucu

Selami Şahin, Sibel Can, Sezen Aksu, Hülya Avşar, Bülent Ersoy, Hande Ataizi,Deniz Seki, MFÖ, Orhan Gencebay, Kadir İnanır gibi ünlüler de bu yıllarda talk show programları yaptılar.

6. Yarışma programları  : Erkan Yolaç’la Evet-Hayır, Görevimiz Tehlike,Aileler Yarışıyor,kaç para,turnike,seçbakalım, inermisin çıkarmısın,Biri Bizi Gözetliyor,Çocuktan Al Haberi,

turnike yarışması ile ilgili görsel sonucu erkan yolaç evet hayır yarışması ile ilgili görsel sonucu

kaç para metin serezli ile ilgili görsel sonucu seç bakalım erhan yazıcıoğlu ile ilgili görsel sonucuAdam Olacak Çocuk,hugo ve tolga abi,Riziko!,Değiştir,
Şahane cumartesi – Şahane Pazar,Çarkıfelek,Bir Kelime Bir İşlem,Şans Kapıyı Çalınca, Saklambaç, En Zayıf Halka gibi yarışmalar vardı.

7. reality  showlar : Sıcağı Sıcağına,32.gün, savaş ay ,Söz Fato’da, Şok!,Gerçek Kesit,Teksoy Görevde,Ateş Hattı, İster İnan İster İnanma,Sınır Ötesi,3.göz,Arena,Ayşe Özgün Her Gün.

Sıcağı Sıcağına Şok! 

Gerçek Kesit ile ilgili görsel sonucu  90’ları hiç unutmadık fakat bir de travmatik şekilde unutmadığımız programlar var. Hiç sansürlemeye ihtiyaç duyulmadan gösterilen cesetler, fantastik hikayeler,önemli bir kısmını gece kabuslarımızda izlemeye devam ettiğimiz programlar .

8. Eğlence programları : Barış Manço ve efsanesi 7’den 77’ye, mustafa yolaşan ile pazar 89 – 95 , bir başka gece .
bir başka gece ile ilgili görsel sonucu 7'den 77'ye, ile ilgili görsel sonucu

mustafa yolaşan ile pazar 89 - 95 ile ilgili görsel sonucu hala unutamadığımız programlar .

9. kapatılan kanallar: hbb tv, tele on, kanal 6, Star 1, SATEL TV,brt,TGRT, Eko Tv, Best TV, Supersport,Kanal E.

hbb tv, ile ilgili görsel sonucu tele on ile ilgili görsel sonucu kanal 6 ile ilgili görsel sonucu

10. Yerli pembe diziler : Sahte Dünyalar,umut dünyası, şeytanın gözyaşları,  ferhunde hanımlar.

sahte dünyalar dizisi ile ilgili görsel sonucu

ferhunde hanımlar ile ilgili görsel sonucu

şeytanın gözyaşları ile ilgili görsel sonucuÇok güzeldi bulup tekrar izlemek isterdim o zamanın en ünlü oyuncuları oynamıştı bu dizide kimler yoktu ki o dönemin her popüler oyuncusu vardı.

Son olarak

11. Yerli filmler : 90’ların Türk sineması dendiğinde aklımıza,yeşilçam ezberini bozan halk dilinde yapılmış, bağımsızlaşmaya başlayan ve ciddi şekilde yurt dışına açılan bir sinema gelir.

Mustafa Altıoklar filmleri : İstanbul Kanatlarımın AltındaAğır Roman, asansör.ağır roman ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

 

 

Yavuz Turgul filmleri : Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni,gölge oyunu, eşkiya.İlgili resim

 

 

 

 

 

Zeki Demirkubuz filmleri : C Blok, Masumiyet, Üçüncü Sayfa.

İlgili resim

 Serdar akar filmleri : Gemide ve Laleli’de Bir Azize.

Görsel sonucu tabutta rövaşata ile ilgili görsel sonucu avcı filmi ile ilgili görsel sonucu

Türk Sineması içinde 90’lı yıllarda bana göre çekilmiş en iyi filmler.

GENEL YAYIN EDİTÖRÜ : MURAT KARAKAŞ